Ak nebudeš poslúchať, príde zlý čert a zoberie ťa do pekla...

Autor: Sylvia Valová | 5.12.2016 o 15:21 | (upravené 5.12.2016 o 19:02) Karma článku: 10,19 | Prečítané:  7923x

Túto vetu počul určite každý z nás. Mnohí ju aj naďalej úspešne či menej úspešne používajú ďalej, dúfajúc , že svojej neposednej ratolesti aspoň na chvíľu naženú strach a nebude vymýšľať. Je to skutočne tak?

Spomínam si na všetkých tých Mikulášov a čertov, čo som kedy stretla. Myslím na večerné besiedky mojich detí. Postupom času však prestávam vidieť v očiach detí radosť z očakávania, že príde dobrý Mikuláš, pochváli ich akí boli dobrí, akú krásnu básničku si pre neho vymysleli. V očiach detí čím ďalej tým viac vidno strach. Hovorím o tých maličkých, ktorí ešte netušia, že ten zlý čert je prezlečený sused a Mikuláš  jeho kamarát, s ktorým po obehaní niekoľkých domácností a k tomu patriacemu oldomášu, skočí ešte na jedno. Deti sa prestávajú tešiť na Mikuláša, dobrého deduška, láskavého , milého, s úsmevom popod fúzy, na Mikuláša , ktorý ich obdaruje, lebo sú dobré deti, milé, nádherné ... aj keď občas možno trošku neposlušné. Mikuláš by im to predsa  mal odpustiť, lebo vie, že sa polepšia ... Deti ale nemyslia na Mikuláša, pretože ich desí čert, ktorý si svoju rolu neraz užíva viac ako je to potrebné. V deťoch začne blikať kontrolka... Čo ak ten rodič mal predsalen pravdu a čert si ma zoberie? Čo ak nie som dosť dobrý, poslušný , "skrotený"? 

Mikuláš predstavuje dobro a čert zlo, jing a jang. Dualita je prítomná úplne vo všetkom, čo je okolo nás. Bez zla by dobro proste nemohlo existovať. Preto Mikuláš potrebuje pri sebe čerta. Ale je správne, aby sme sa toho zla už od útleho detstva desili? Strach nás sprevádza na každom kroku, predstaveným tohto sveta sa akosi zapáčilo strašiť nás kdekoľvek, čímkoľvek a hlavne stále. Všade na nás číha nebezpečenstvo . Všetkého sa treba báť, lebo čo ak... Pozor, nikdy nie ste dosť v bezpečí! - kričí na nás televízia, upozorňuje internet. Je jasné prečo to robia... vystrašený občan je najľahšia korisť a rýchlo sa stane  "poslušným". Presne ako si to želá ten čert...

Chceme toto ale učiť naše deti už odmalička? Chceme, aby pred zlom vystrašene cúvali, báli sa ho?  Nie, čert nás do žiadneho pekla nezoberie, ak budeme dostatočne silní a pripravení čeliť mu. Neberme deťom odvahu nahaňaním strachu. Práve naopak! Postavme sa svojim čertom a prestaňme sa ich báť!

Stojme pevne pri svojich deťoch a s láskou a istotou im sľúbme, že žiaden čert ich brať do pekla nebude, že to proste nedovolíme a že kým sme tu, tak spravíme všetko preto, aby tých zlých čertov bolo na svete čo najmenej. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.

KOMENTÁRE

Španieli čakali, že sa to stane už skôr. Čo robiť teraz?

Ani Španielsko sa nevie brániť proti koordinovaným vražedným útokom.


Už ste čítali?